Tradicinės šventės Kinijoje

Laiko iki kelionės į Kiniją lieka vis mažiau, tad argi nebūtų įdomu sužinoti apie šią šalį daugiau? Kadangi pagrindinė informacija jau pristatyta, pasigilinkime į šios egzotiškos šalies šventes.

Pavasario festivalis ,,Čun Dze“ – tai Naujieji metai pagal Kinijos sinodinį kalendorių ir yra pati svarbiausia ir ilgiausia tradicinė šventė, kuri siekia apie 25 amžius. Ši šventė būna sausio – vasario mėnesį, prasideda nuo jaunaties ir yra švenčiama iki pat pilnaties,visas 15 dienų. Šventiniu laikotarpiu itin populiaru žaisti žaidimą, vadinamą ,,majiang”. Šį žaidimą žmonės kai kuriose provincijose gali žaisti kone 24 valandas per parą. Daugelyje miestų naujiesiems gaminami koldūnai, kuriuos valgo vidurnaktį. Naujųjų metų laikotarpiu kinai lanko savo giminaičius bei draugus. Paprastai visi šia proga pasipuošia naujais rūbais, namai yra kruopščiai išvalomi bei išpuošiami raudonai. Vaikai iš suaugusiųjų gauna vadinamuosius ,,raudonus vokelius“ su pinigais. Be kita ko, dauguma Kinijos šeimų žiūri specialią Nacionalinės televizijos programą, o, atėjus vidurnakčiui, ima sprogdinti fejerverkus, kurie, anot pasakojimų, sukeldami triukšmą prikelia drakoną, kuris pakildamas į dangų pritraukia lietų. Kita legenda teigia, kad triukšmas išvaiko blogąsias dvasias bei nesėkmes ir neleidžia joms pereiti į naujus metus.

Kiekviena iš 15 šventinių dienų yra labai prasmingos. Pavyzdžiui, 15 – oji diena yra pati dėkingiausia pilnaties naktis. Šią naktį netekėjusios merginos gali prašyti Mėnulio atsiųsti tikrą meilę. Jos ima prinokusį apelsiną ir meta jį į upę, kad suviliotų vyrą. Šią dieną niekas nedirba, visi linksminasi, kad gautų maksimalų kiekį Jan energijos ir išsaugotų ją visus metus. Žibintų šventė, kuri  prasideda nuo žibintuvėlių ir paradinių šokių parado. Vaikai demonstruoja savo žibintuvėlius nakties parade. Taip kinai sveikina pirmąją Naujųjų Metų pilnatį. Po Žibintų šventės Naujųjų Metų šventimas baigiasi ir gyvenimas grįžta į įprastas vėžes.

Per Naujuosius Metus negalima plauti galvos, kad neišplautum sėkmės naujaisiais metais. Drabužiai turėtų būti nauji – raudonos spalvos, nes raudona spalva – tai šviesaus, laimingo, saulėto gyvenimo simbolis. Kinai mano, kad išvaizda ir nusiteikimas per Naujuosius Metus lemia kitų metų gyvenimą.

Nepadoru Naujuosius Metus sutikti miegamajame, gulėti lovoje, todėl visi, net ligoniai, sėdi šventiškai apsirengę prie bendro šventinio stalo.

Per Naujuosius Metus nenaudojami peiliai ir žirklės, kad nenupjautų ateinančios sėkmės. Šių tradicijų laikosi daugelis kinų.

Apžvelgus pagrindinius didžiausios kinų šventės akcentus matyti, kodėl Naujieji metai tokie ypatingi ir svarbūs Kinijos gyventojams. Be šio Pavasario festivalio kinai turi dar daug įspūdingų švenčių, kurias trumpai apžvelgsime.

  • Žibintų šventė – švenčiama pirmojo sinodinio mėnesio  15 d., kuri  prasideda nuo žibintuvėlių ir paradinių šokių parado. Vaikai demonstruoja savo žibintuvėlius nakties parade. Taip kinai sveikina pirmąją Naujųjų Metų pilnatį. Po Žibintų šventės Naujųjų Metų šventimas baigiasi ir gyvenimas grįžta į įprastas vėžes.

  • Drakono valties festivalis – minimas 5-ojo sinodinio mėnesio 5 dieną. Tuo metu Didieji Grįžulo ratai rodo tiesiai į pietus, kas simbolizuoja vyriškosios (Jang) energijos pilnatvę. Kadangi kinų zodiako arklys žymi pietų pusę, iš to ir kilo šventės pavadinimas – tikrasis arklys.Šią dieną vyksta drakono valčių lenktynės.

 

  • Qixi – Švenčiama 7-tą sinodinio mėnesio 7 dieną. Tai yra tarsi Kinų Valentino diena.

 

  • Rudens vidurys – Švenčiama 8 sinodinio mėnesio 15 dieną.

 

  • Chongyang – Žiemos saulėgrįža. Tai šaltojo sezono paskelbimas.

 

  • Xishuangbanna – vandens taškymosi festivalis. Šis festivalis švenčiamas balandžio 12-18 d. Jinghong mieste, (Yunnan provincijoje pietvakarių Kinijoje). Žmonės renkasi keliuose, viešuose parkuose ir aikštėse, kur laistosi vandeniu, linkėdami vienas kitam laimingų naujųjų metų. Festivalio metu ne tik laistomasi vandeniu,bet ir dainuojama, šokama, vyksta drakono valčių varžybos, leidžiami fejerverkai, vyksta paradai bei mugės.

 

  • Kinijos Peking operos festivalis – tai valstybinio lygio šventė.Festivalio metu vyksta daugybe Peking operos trupių pasirodymų, seminarų. Festivalis vyksta kas trys metai.

 

  • Azijos meno festivalis – pirmasis regioninis tarptautinio lygio festivalis, susikūrus Kinų Liaudies Respublikai. Festivalio tikslas atskleisti naująją Azijos kultūrą, skatinti Azijos kultūrinius mainus. Spektakliai vyksta ne tik teatruose, bet ir parkuose. Festivalis vyksta kiekvienų metų vasaros pabaigoje – rudens pradžioje.

Ką gi, šį kartą tuo ir baigsime. Viliamės, kad atradote netikėtų faktų ir Kinijos tradicijos dabar jums yra suprantamesnės. Kitą kartą bus pristatoma Kinijos kultūra, tad laukite tęsinio.

 

O štai čia pristatome netikėtą paprotį, kurio yra laikomasi Kinijoje per vestuves. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, leiskite jus supažindinti su verkimo ritualu. Ši tradicija yra būdinga Kinijos Sičuano sričiai, kuomet moterims prieš laimingiausią savo gyvenimo įvykį – santuoką privaloma verkti ir visai nesvarbu, ar ji nori, ar nenori vestuvių. Pats ritualas yra gana paprastas – nuotaka turi mėnesį prieš vestuves kiekvieną dieną verkti. Jeigu ji nenori ar negali apsiverkti, aplinkiniai ją niekins ir ji taps miestelio pajuokos objektu. Vieną kartą, motina netgi sumušė savo dukrą už tai, kad ji neapsiverkė. Remiantis tradicijomis, nuotaka privalo visą mėnesį kiekvieną dieną verkti specialioje patalpoje naktį apytiksliai vieną valandą. Tikima, kad išsiverkus prieš santuoką, sukuriama laiminga ir darni šeima. Vis dėlto, dauguma nuotakų, net ir įvykdžiusios ritualą santuoka arba vyru lieka nepatenkintos.

Šaltinis: http://nemunas.ktu.lt/pazinkime-kinija-tradicines-sventes/